Otwarcie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach

15.03.2024
W czwartek 14 marca odbyło się otwarcie nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach. Inwestycja została dofinansowana w ramach Priorytetu 2 NPRCz 2.0 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.Czytelnictwa 2.0.
Inwestycja została dofinansowana kwotą 2 250 000 zł i została przeprowadzona pod nazwą „PROSZOWICKA BIBLIOTEKA OD NOWA”. Rewitalizacja objęła remont starego budynku biblioteki, a także dobudowę nowego pawilonu.

Powstał energooszczędny, ogólnodostępny, trzykondygnacyjny budynek łączący szacunek dla przeszłości i historii dawnego obiektu z nowoczesnością. Nowa siedziba biblioteki dysponuje funkcjonalną wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnią dla dzieci i młodzieży z miniplacem zabaw, salą konferencyjną, salami warsztatowymi, pracownią komputerową i powierzchnią wystawową.

W trakcie uroczystości goście mogli zwiedzić cały budynek nowo powstałego obiektu oraz cofnąć się w czasie dzięki prezentacji, która przybliżyła m.in. zdjęcia budynku Biblioteki od 1908 roku do chwili obecnej. Uroczystość otwarcia PiMBP w Proszowicach wzbogaciły występy artystyczne uczniów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Żębocinie, którzy przygotowali dla zebranych gości krótki koncert.

Fot. Instytut Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.