Otwarcie przebudowanej Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze

31.03.2023
Inwestycja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zaborze polegała na zaprojektowaniu, rozbudowie, przebudowie oraz funkcjonalnym wyposażeniu obiektu.
W piątek 31 marca odbyło się uroczyste otwarcie zaprojektowanej od nowa i przebudowanej Gminnej Biblioteki Publicznej w miejscowości Zabór w województwie lubuskim. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 311 370 zł, z czego 2 250 000 zł to kwota dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, największego i jednego z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W jej ramach została dobudowana nowa część budynku, na którą składają się parter, antresola oraz piętro. Stara część biblioteki została z kolei wyremontowana i zaaranżowana tak, by pasowała do nowej. Dołożono starań, aby podczas prac został zachowany historyczny charakter obiektu, który jest wpisany do gminnego rejestru zabytków.

Po wykonanej przebudowie biblioteka znacznie się powiększyła – dziś dysponuje pomieszczeniami o łącznej powierzchni 330 m2. Dzięki inwestycji w obiekcie pojawiła się m.in. strefa dla seniorów, strefa przeznaczona do większych spotkań, strefa dla dzieci oraz świetnie wyposażona antresola z literaturą popularnonaukową oraz literaturą dla młodzieży. Ta ostatnia od początku została zaaranżowana z myślą o lokalnej młodzieży – stanowi również przestrzeń multimedialną ze stanowiskami komputerowymi oraz regałami z multimediami.

Dzięki przebudowie biblioteka w Zaborze została także zaaranżowana tak, aby dobrze czuły się w niej osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt stał się dla nich bardziej dostępny i zostały w nim zaaranżowane miejsca odpoczynku przeznaczone dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

Inwestycja została dofinansowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”, którego operatorem jest Instytut Książki, i stanowi kontynuację zadania „Przebudowa i rozbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze”, które biblioteka rozpoczęła wcześniej dzięki środkom unijnym.

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).