Otwarcie zmodernizowanej Biblioteki Publicznej w Bisztynku

16.03.2024
W sobotę 16 marca odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej siedziby Biblioteki Publicznej w Bisztynku. Inwestycja została dofinansowana ze środków „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, czyli Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, którym zawiaduje Instytut Książki.
Koszt zadania wyniósł 1 mln 40 tys. zł, z czego dofinansowanie w ramach NPRCz 2.0 wyniosło ponad 775 tys zł.

Realizacja zadania rozpoczęła się w 2022 roku, jej celem było zlikwidowanie skutków nawałnicy sprzed paru lat, oraz jednoczesne jej unowocześnienie i dostosowanie do potrzeb współczesnych użytkowników.

Siedzibę Biblioteki Publicznej w Bisztynku poddano szeregowi zmian: wymieniono instalację elektryczną, przeciwpożarową i alarmową, a także oświetlenie, na nowo zaaranżowano pomieszczenia biblioteczne, a także wyremontowano taras i zagospodarowano teren wokół biblioteki. Dzięki przekształceniu pomieszczeń biblioteka zyskała dwie nowe sale, w których powstały strefa przeznaczona dla seniorów oraz przytulna czytelnia dla dzieci i młodzieży. Z kolei w czytelni głównej swoje miejsce znalazła nowa strefa wyposażona w stanowiska komputerowe, zwana mediateką. Pomieszczenia biblioteczne od nowa umeblowano i wyposażono, a poza tym zainstalowano w nich nowe, atrakcyjnie wyglądające oświetlenie.

Dodatkową atrakcją dla czytelników bez wątpienia jest wyremontowany taras widokowy – latem ma na nim powstać letnia czytelnia, przeznaczona do korzystania z książek na świeżym powietrzu.

fot. Biblioteka Publiczna w Bisztynku

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.