Pociąg do czytania – Katowice [FOTORELACJA]

04.08.2023
11 sierpnia 2023 r. odbyło się drugie wydarzenie w ramach współorganizowanej z PKP S.A. akcji "Pociąg do czytania".
W piątek 11 sierpnia 2023 r. na dworcu kolejowym w Katowicach odbyło się drugie wydarzenie z serii "Pociąg do czytania" promujące czytelnictwo wśród podróżnych i gości dworców PKP. Strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jak zawsze pojawiła się na miejscu wraz z mobilną biblioteczką, księgą pamiątkową, czytelniczymi animacjami oraz gościnnie Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach.  

Na gości strefy NPRCz 2.0 czekało wiele atrakcji m.in. mobilna biblioteczka ze strefą wymiany książek, w której znalazło się wiele nowości wydawniczych zapewnionych przez m. in. Wydawnictwo NCK, Warsztaty Kultury oraz Państwowy Instytut Wydawniczy. Lekturze można było się oddać na wygodnym leżaku wśród zielonych roślin. Uczestniczy mogli również spróbować swoich sił w czytelniczych quizach i kalamburach oraz wpisać się do podróżnej księgi pamiątkowej. Wszystkie te atrakcje pojawią się także na kolejnych przystankach "Pociągu do czytania"; w Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) i Wrocławiu (1 września).

W strefie gościła także Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach,

 

 

 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych:

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).