Pociąg do czytania – Wrocław [FOTORELACJA]

01.09.2023
1 września 2023 r. "Pociąg do czytania" zatrzymał się na piątym, ostatnim już przystanku - Kraków Główny PKP.
W piątek 1 września 2023 r. na dworcu kolejowym Wrocław Główny odbyło się piąte wydarzenie współorganizowane z PKP S.A. - "Pociąg do czytania" promujące czytelnictwo wśród podróżnych i gości dworców PKP. Strefie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 towarzyszyła Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Goście "Pociągu do czytania" mogli skorzystać z książek dostępnych w mobilnej bibliotece oraz wziąć udział w licznych czytelniczych animacjach.  

W mobilnej biblioteczce znalazło się wiele nowości wydawniczych zapewnionych przez m. in. Wydawnictwo NCK, Warsztaty Kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Wydawnictwo Znak. Poza relaksem z lekturą w strefie NPRCz 2.0 można było też wziąć udział w licznych animacjach i grach literackich oraz wpisać się do podróżnej księgi pamiątkowej, która po piątym przystanku "Pociągu do czytania" jest już pełna inspiracji i rekomendacji podróżnych z innych miast.

W strefie gościła Miejska Biblioteka Publiczna, która zapewniła dodatkowe atrakcje podróżnym m.in. grę terenową, w ramach której można było odwiedzić niezwykłe miejsce na zabytkowym wrocławskim dworcu - bibliotekę (filia nr 12).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych:

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).