Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

09.08.2023
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił start III naboru wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” podczas konferencji w Halinowie (fot. Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł. Nabór potrwa do 10 października 2023 r. i dotyczy zadań rozpoczynających się w 2024 r.

Rozpoczęcie III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas briefingu prasowego przed Gminnym Domem Kultury w Halinowie, obok którego powstaje – właśnie dzięki dofinansowaniu z programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – budynek nowej biblioteki.

- Dzisiaj otwieramy kolejny nabór na inwestycje w bibliotekach, na które przekażemy 84 mln zł. (…) Dotychczas w ramach programu zostały zbudowane 303 biblioteki – w niektórych przypadkach te inwestycje jeszcze trwają. W ten sposób zmieniamy Polskę także od strony infrastruktury kultury – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Do składania wniosków uprawnione są samorządowe instytucje kultury - gminne biblioteki publiczne oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Organem założycielskim takich instytucji powinna być gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska lub gmina miejska do 100 tys. mieszkańców.

W ramach III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” wnioskodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 500 tys. zł do 2 mln 250 tys. na realizację inwestycji budowlanych wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu wokół biblioteki. Całkowity budżet wynosi ponad 84 mln zł.

W ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” szczególnie premiowane będą budownictwo energooszczędne i działania w obiektach zabytkowych, zwiększony wkład własny i prawo prawa własności do nieruchomości objętej zadaniem, aranżacje i zaprojektowanie stref: komputerowej, dla seniorów, dla dzieci, a także otwarcie biblioteki w soboty.

Wnioski można składać do 10 października br. za pośrednictwem elektronicznego generatora wniosków, dostępnego na stronie Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/infrastruktura/

Infrastruktura bibliotek 2021-2025

Priorytet „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” stanowi istotny element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i jest drugą edycją tego programu. W poprzedniej edycji, w latach 2016-2020, na dofinansowania przeznaczono 170 mln zł – obecnie łączny budżet na inwestycje wynosi 228,5 mln zł. Ponadto podniesiony został próg minimalnego i maksymalnego dofinansowania.

Za koordynację programu odpowiada Instytut Książki. To kontynuacja i rozwinięcie dwóch priorytetów realizowanych w latach 2011-2015: „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” oraz Priorytetu 2 NPRCz - „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”.

Aktualnie w ramach programu realizowane są 82 zadania inwestycyjne, na które z budżetu państwa przeznaczono ponad 128 mln zł. Dzięki nim powstają nowe obiekty, nowoczesne aranżacje, przeprowadzane są rekonstrukcje obiektów zabytkowych, a także zakupy książkomatów, robotów do programowania i drukarek 3D oraz mniej standardowego wyposażenia bibliotek. Dofinansowania przyznawane są zarówno na działania podejmowane w niewielkich gminach wiejskich (np. Sułów na Zamojszczyźnie, Czosnów na Mazowszu, Zabór w Lubuskiem), jak i w większych ośrodkach jak Piotrków Trybunalski, Jaworzno czy Czeladź.

Szczegółowe informacje na temat programu, kryteriów udzielania dofinansowania oraz szkoleń znajdują się na stronie Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/biblioteki,5,infrastruktura-bibliotek-2021–2025,82.html

Instytut Książki w trakcie trwającego naboru wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” przygotowuje i prowadzi bezpłatne szkolenia online. Dotyczą one: (1) zasad regulaminu oraz (2) wskazówek dotyczących składania wniosku i prowadzone są przez pracowników Instytutu Książki odpowiedzialnych za wdrażanie „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”.

Wszystkie zainteresowane szkoleniami osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia w formie wiadomości e-mail na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl – w wiadomości proszę podać interesujący Państwa termin.

Terminy pierwszych szkoleń:

17 sierpnia br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone zasadom regulaminu, prowadzenie Anna Zagórska

18 sierpnia br., godz. 11:00 – spotkanie poświęcone instrukcji wypełniania wniosku, prowadzenie Beata Najbar

23 sierpnia br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone zasadom regulaminu, prowadzenie Anna Zagórska

24 sierpnia br., godz. 11:00 – spotkanie poświęcone instrukcji wypełniania wniosku, prowadzenie Beata Najbar

Wszystkie spotkania odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom.

Szczegółowe informacje na temat kolejnych terminów szkoleń zostaną przekazane wkrótce – wraz z ich kalendarzem oraz sposobem zapisu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. W ramach NPRCZ 2.0 ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

NPRCz 2.0 obejmuje cztery priorytetowe obszary wsparcia:

Priorytet 1 - Poprawa oferty bibliotek publicznych;

Priorytet 2 - Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych;

Priorytet 3 - Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych;

Priorytet 4 - Program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).