Silent Reading NPRCz 2.0 na Innych Brzmieniach

03.07.2025
Czytanie i muzyka świetnie do siebie pasują. Dlatego w tym roku Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 po raz pierwszy zawita na festiwal Inne Brzmienia w Lublinie.
Festiwal Inne Brzmienia od 18 lat przyciąga do Lublina fanów muzyki alternatywnej i artystów reprezentujących eksperymentalne nurty muzyczne. W tym roku po raz pierwszy dołącza do niego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Inne Brzmienia to lubelski festiwal muzyki alternatywnej, odbywający się w ramach Wschodu Kultury, który od 18 lat prezentuje wykonawców przesuwających granice gatunków i brzmień. W programie łączą się koncerty legend undergroundu, nowe odkrycia z całego świata oraz wydarzenia literackie, filmowe i rodzinne. Wstęp jest bezpłatny, a całość koordynują Miasto Lublin i Warsztaty Kultury wraz z Narodowym Centrum Kultury.

Od 3 do 6 lipca zapraszamy do naszej strefy czytelniczej, zlokalizowanej w zielonej przestrzeni na błoniach pod Zamkiem w Lublinie.

Co znajdziesz w naszej strefie:
• Biblioteczkę plenerową – książki dostępne na miejscu, leżaki i przestrzeń do spokojnej lektury;
• Strefę Silent reading – załóż słuchawki i posłuchaj odcinków programu „Dobre Strony” oraz Audycji Kulturalnych NCK;
• Strefę relaksu – odpocznij wśród zieleni, poznaj NPRCz 2.0 i porozmawiaj z nami o książkach, kulturze i wspólnych działaniach.

To otwarta przestrzeń do rozmowy i odpoczynku – z książką i nie tylko. Zachęcamy do odwiedzin – wstęp wolny! Na miejscu opowiemy, czym jest NPRCz 2.0, co dzieje się w jego ramach i jak zmienia się krajobraz czytelnictwa w Polsce. To dobre miejsce na rozmowę – o książkach, kulturze, pomysłach na wspólne działania oraz relaksu przy dobrej literaturze.

Godziny otwarcia strefy:
• czwartek: 14:00–21:00
• piątek–niedziela: 16:00–22:00

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.