Strefa NPRCz 2.0 podczas 25. Pikniku Olimpijskiego

25.05.2024
Kolejny przystanek kampanii "Czytaj i wjedź do gry" na jubileuszowym 25. Pikniku Olimpijskim.
Piknik Olimpijski jest organizowany przez Polski Komitet Olimpijski. To projekt integrujący miłośników sportu z kraju i ze świata, małych i dużych oraz niezwykłe święto olimpizmu, promujące nadchodzące igrzyska i olimpijskie wartości. 25 maja 2024 r. Kępa Potocka stanie się więc miejscem celebracji sportu.

Każdy piknik to kilkadziesiąt tysięcy uczestników, wiele atrakcji – spotkania z mistrzami olimpijskimi i gwiazdami sportu, nowe i klasyczne sporty w nietypowym wydaniu, a także tysiące konkursów dla młodych i starszych pasjonatów aktywności sportowej.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 weźmie udział w wydarzeniu i zaprezentuje jedną z najciekawszych, najprostszych i najprzyjemniejszych „dyscyplin” jaką jest czytanie. To będzie specjalna odsłona akcji „Czytaj i wejdź do gry” z udziałem ambasadorów, m.in. Tomasza Majewskiego. Wspólnie pokażemy, że czytanie, także w świecie sportu jest atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu, przypomnimy, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu – sport i czytanie poszerzają sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Zatem – same pozytywy!

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. W 2024 r. minie 100 lat od zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez polskich sportowców.

Aktywności dla uczestników, które zaplanowaliśmy w strefie NPRCz 2.0 to: mobilna biblioteka, cztery stacje edukacyjno-sportowe, miejsce relaksu, molowe koło fortuny. Ich współorganizatorami jest Fundacja Powszechnego Czytania. Do zobaczenia 25 maja w godzinach 12-18:30 na Pikniku Olimpijskim!

plakat wydarzenia

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Czytaj i wejdź do gry!

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.