Strefa NPRCz 2.0 podczas Pikniku Naukowego

15.06.2024
15 czerwca, w godzinach 11:00 - 20:00 spotykamy się na PGE Narodowym w Warszawie.
27. Piknik Naukowy – doroczne wydarzenie organizowane przez Centrum Nauki Kopernik zbliża się wielkimi krokami.

15 czerwca, w godzinach 11:00 - 20:00 spotykamy się na PGE Narodowym w Warszawie. Hasło tegorocznej edycji to „Nie do wiary!”. Pani Irena Cieślińska, Dyrektorka Programowa Centrum Nauki Kopernik przekazała:

(…)„Nie do wiary!” pozwoli wszystkim pasjonatom nauki pokazać swoje najbardziej spektakularne osiągnięcia i najmocniej poruszające wyobraźnię zjawiska.

Cieszymy się, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 włączył się w to święto nauki, naukowczyń i naukowców. W końcu czytanie i nauka idą w parze! Przygotowaliśmy zatem dla Was ciekawe wyzwania, które pobudzają szare komórki, rozgrzewają struny głosowe i rozwijają zdolności manualne. Co dokładnie znajdziecie w naszej strefie? Przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z dziennikarką, copywriterką, której głos od wielu lat możecie usłyszeć na antenie radia RMF FM. Nasza gościni poprowadzi warsztaty czytania, podczas których dowiecie się m.in. jak modulować głos. Przygotujemy też arcyfajny quiz wiedzy o książkach dla dzieci i młodzieży – oczywiście z nagrodami, warsztaty kaligrafii, a także zajęcia plastyczne, gdzie powstaną Wasze autorskie projekty okładek do ulubionych książek.

Wypatrujcie namiotu Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 w strefie rodzinnej, najszybciej dotrzecie do nas wejściem przez bramą 11, stoisko F14.

Do zobaczenia, do soboty!

plakat wydarzenia

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.