Szkolenie beneficjentów BLISKO [FOTORELACJA]
Szkolenie oraz udział w BLISKO podsumowała Katarzyna Janicka z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie;
Dwuletni program BLISKO, to czas przepełniony pracą, dumą i radością z podjętych działań. Dla mnie radość z tego co dało BLISKO jest oczywistą oczywistością, a szkolenie podsumowujące w Radziejowicach tylko utwierdziło mnie w tym, że to najlepiej spędzony czas. Czas podsumowań, satysfakcjonujących spotkań z wspaniałymi ludźmi i szkoleniowcami, przepełniony intensywną ale jakże owocną współpracą, to czas na odkrycie własnych wartości i analiza dorobku zawodowego oraz koleżeńskiego. Śmiało stwierdzam, że dalej będę działać, tak aby to co zadziało się przez czas trwania programu BLISKO i hasło mojego projektu „Razem jest nam dobrze!” istniało zawsze wśród lokalnej społeczności.
A dlaczego? Otóż BLISKO pozwoliło lokalnej społeczności na dostęp do szerokiej kultury, darmowych i ogólnodostępnych spotkań autorskich, szkoleń, warsztatów oraz animacji dla setek osób. Zrealizowanych wspólnie marzeń o łatwym dostępie do kultury bez barier. Mieszkańcy zgłosili swoje własne projekty w ramach zadań dla inicjatyw oddolnych i wiem, że chcą więcej. BLISKO to cudowna integracja międzypokoleniowa mieszkańców, a także i biblioteki.
To czas szkoleń dla pracowników instytucji kultury oraz partnerów zadań, to sieciowanie z bibliotekami w całej Polsce! Satysfakcja z realizacji programu jest tym większa, że ten czas został wypełniony radością i wspólnie spędzonymi chwilami, których wszystkim brakuje.
A co BLISKO dało mi? Dało wiele, przede wszystkim siłę do działania, odporność, wzrost kompetencji, poznanie ludzi o podobnych poglądach, tworzących niebagatelne rzeczy, zarażający optymizmem, ale także dzielących się obawami. Czy dzisiejszy sukces mógłby smakować lepiej gdybyśmy nie napotykali drobnych komplikacji? Wydaje mi się, że nie. Nasze cele osiągamy dzięki wytrwałości i wspólnej pracy.
Czy warto? TAK, TAK, TAK po stokroć warto. Doświadczenie i wiedza umacniają moje poglądy na jakie stawiam i nie boje się o nich mówić, a plany i dotychczasowe marzenia wdrażam w życie, tak aby być blisko ludzi, tworzyć trzecie miejsce, jednocząc lokalną społeczność, promować kulturę i rozwijać czytelnictwo, a także dawać radość. Mam nadzieję, że BLISKO to dopiero początek wspaniałej przygody i czekam na więcej. Dziękuję wszystkim za możliwość realizacji zadań i moich szalonych pomysłów pamiętając, że razem jest nam dobrze!
Fot. Narodowe Centrum Kultury/Marcin Krokowski
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.
Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych: