Zapraszamy na panel „BLISKO bibliotek, BLISKO czytelnika”
„BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność” to konkurs dotacyjny realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jednym z jego celów jest rozwijanie lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka i działanie na rzecz integracji oraz aktywizacji społeczności. Od początku drugiej edycji NPRCz prawie 200 bibliotek w całej Polsce wzięło udział w realizacji zadań w ramach BLISKO.
Biblioteki są nie tylko miejscami gromadzenia książek, lecz także centrami spotkań lokalnych społeczności. W bibliotekach mieszkańcy mogą podejmować nowe aktywności, spędzać czas wolny, czy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to cykliczna, adresowana do branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 r. Wydarzenie, wpisując się w program promocji czytelnictwa, jest otwarte dla szerokiej publiczności. Do grona wystawców należą: polskie i zagraniczne wydawnictwa, hurtownie książek, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce, dystrybutorzy mediów elektronicznych, drukarnie oraz producenci papieru.
W tym roku Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zaprasza na odbywający się w trakcie 27. edycji Targów panel „BLISKO bibliotek, BLISKO czytelnika” w piątek 25 października o godz. 13:00-13:50 (Scena główna w Hali Wisła).
Paneliści:
Bartosz Barański – Narodowe Centrum Kultury
Agata Szyszka-Mądro – Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach
Katarzyna Wajda-Pudełko – Fundacja Leśne Przebudzenie
Prowadząca: Małgorzata Skowrońska – Gazeta Wyborcza
Czy dzięki BLISKO udaje się budować te relacje? Zapraszamy na spotkanie!
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych jest przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.
Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.