Spotkanie dla beneficjentów BLISKO w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach
W dniach 16-18 maja 2022 roku gościliśmy w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach i pracowaliśmy z 46 bibliotekami z całej Polski nad tym, jak przygotować się do zadań w ramach konkursu BLISKO.
Zastanawialiśmy się nad diagnozą potrzeb i potencjału kulturowego społeczności lokalnej, nad planowaniem rozwoju zespołu oraz nad tym, co dla nas oznacza „trzecie miejsce”.
Wymienialiśmy się doświadczeniami związanymi z budowaniem partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa i ze współpracą ze społecznością lokalną.
Nawiązywaliśmy współprace i budowaliśmy ogólnopolską sieć kontaktów. Poznaliśmy też tutorów, którzy będą wspierać biblioteki w dwuletnim procesie. Bardzo dziękujemy za inspirujące i wzmacniające spotkanie, trzymamy kciuki za dalsze kroki!
Przypominamy, że w dniach 7-8 czerwca 2022 roku na konferencji w Gdyni z beneficjentami obu naborów konkursu pogłębimy wiedzę o projektowaniu oferty promującej czytelnictwo dla rożnych grup odbiorców.
Do zobaczenia!
Fot. Marianna Kulesza / NCK
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.